14 Lut
12:00

Tworzywa z aluminium

Aluminium, to niedrogie oraz atrakcyjne tworzywo. Aluminium jest wykorzystywany w dużej ilości gałęzi gospodarki. Informacja o tym, że tworzywo jest wykonane z aluminium dla wielu osób jest to jednoznaczne z tym, że jest słabej jakości. Przed dokonaniem osądu wobec tego materiału wskazane jest, aby zainteresować się jego właściwościami.

Dlaczego aluminium jest wartościowe?

Aluminium - TrafnystrzalAluminium jest tworzywem, który nie jest ciężki, a dzięki prawidłowej obróbce cieplnej stopów oraz domieszek – aluminium uzyskuje większą wytrzymałość. Dzięki temu jest to dobry wariant względem ciężkiej stali. W porównaniu stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej odporne na niską temperaturę. W wielu przypadkach jest bardziej opłacalny, względem podobnych metali jest mniej kosztowny. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem, dlatego znajduje zastosowanie w przewodach jak również w układach elektrycznych. Przewodność tego materiału jest podobna do znacznie cięższej i droższej miedzi. Aluminium jest bezproblemowy w obróbce – każdy kształt jest do osiągnięcia. W większości stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową oraz gwintowanie. Tworzywa z aluminium można ze sobą łączyć w solidną konstrukcję. Do zespolenia wykorzystuje się takie metody jak: zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spawanie, spajanie i sklejanie. Materiał ten jest kwasoodporny – wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość wynosi zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, wtedy sama się regeneruje. Aluminium nie jest inwazyjny dla środowiska oraz podlega recyklingowi.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest tworzywem, które podobnie jak stal, raz za razem jest wykorzystywany. Ma zastosowanie w branży opakowaniowej, lotniczej, energetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej lub kolejowej. Jego wykorzystanie w projektach umożliwia osiąganie lepszych rezultatów w parametrach takich jak: prędkość, pojemność, oszczędność, moc i tym podobne. To dotyczy analizy technicznej, a przecież aluminium jest używany również w wytwarzaniu artykułów domowych. Niekonwencjonalne projekty wnętrz w użyciu aluminium mają oryginalny, industrialny wygląd. Zastosowanie aluminium jest wszechstronne i można go uznać jako materiał przyszłości.

« »