02 Lut
12:00

Polski rynek pracy

Polski rynek pracy - Trafnystrzal.plPolski rynek pracy uzależniony jest od postępu techniki oraz technologii. Kolejnym kluczowym punktem jest bezrobocie. Stopa bezrobocia waha się w przedziale od trzech do czterech procent. Co jest naturalne w przypadku każdej gospodarki. Ważną wiadomością jest liczba ludzi będąca w wieku produkcyjnym – uległa powiększeniu. Osób które pracują albo starają się o zatrudnienie jest szacunkowo 75%. Na rynku ciągle jest brak specjalistów. Brak specjalistów uzasadniony jest podjęciem się pracy za granicą i zbytnią konkurencją. Pracodawca często daje zatrudnienie kolejnym pracownikom jeżeli wypracowany zysk pojedynczej osoby pokrywa koszty podjęcia współpracy przyszłym pracownikiem.

Co ma wpływ na zmianę pracy?

Odsetek obywateli, którzy zmieniają pracę się zmniejszył. Znaczna część Polaków zatrudnia się u innego pracodawcy w okresie sześciu miesięcy od złożenia podpisu pod umową. W niektórych przypadkach nawet dwa razy w przeciągu roku. Takie decyzje podejmują najczęściej młode osoby ze względu na poczucie swojej wartości. Czasami czynnikiem powodującym zmianę pracy jest zatrudnianie pracowników, którzy nie mają potrzebnych kwalifikacji. Zamiast kontynuować rozwój zawodowy muszą uczyć się czegoś nowego. Zajmuje to więcej czasu i wymaga specjalnego przygotowania. Na przykład na szkoleniu uzupełniającym kwalifikacje lub stażu. Powracając do głównego zawodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpi konieczność powtórki materiału. W takich okolicznościach zostaje wybór do podjęcia – czy zapoczątkować pracę z wynagrodzeniem od minimalnej stawki? Czy kontynuować pracę zdobywając doświadczenie? Po kilkuletnim stażu pracy, część utwierdza się w przekonaniu, że w takim przypadku bardziej opłacalna jest praca za granicą i to bez znajomości języka, mając lepsze warunki. Wyjazdy do innych krajów dla pracy?  Perspektywy wyjazdu poza granicę są odmienne, podstawą do podjęcia pracy jest zapotrzebowanie na poszczególne zawody. W dodatku wzrost płac minimalnych w krajach Unii Europejskiej kusi do podjęcia kroku w tym kierunku.

Szara strefa w gospodarce

Za nieoficjalne zatrudnienia istnieje możliwość otrzymania kary, jednakże przedsiębiorcy stawiają na ryzyko. Napływ imigrantów próbujących znaleźć zatrudnienie do pracy w Polsce się zwiększył. Wraz z rozwojem gospodarki większość obcokrajowców spodziewa się atrakcyjnych warunków umowy i zatrudnienia na czas nieokreślony. Jeśli jednak nadarzy się okazja do zarobienia kasy pomijając urząd skarbowy, zysk zdobyty czasami w kilka dni może być dwukrotnie albo trzykrotnie większy. A w krajach, gdzie płace są niewielkie, taki zarobek kusi. Rynek pracy w Polsce cierpi na nielegalnym działaniu osób uchylających się od odpowiedzialności wobec organów skarbowych.

« »